Laserový lúč sa stal naraz skutočným prielomom v kozmeteológii - v 75% prípadov bol schopný nahradiť injekčné postupy a chirurgické zákroky. Laserové omladenie tváre nie je len o vyhladení vrások a záhybov, odstránení nadmernej pigmentácie, zvýšení pevnosti a pružnosti pokožky: lúče dokážu maximálne vyhladiť reliéf epidermy a odstrániť jazvy. Je dokázané, že tento postup má aj terapeutický účinok, uľahčuje liečbu niektorých dermatologických ochorení.
Čo je to laserové omladenie tváre?
Procedúra sa vykonáva pomocou špeciálnych zariadení, lúč sa pohybuje po povrchu pokožky tváre v „rukoväti" a preniká do hĺbky dermis. Vysoké frekvencie a zahrievanie zaisťujú zničenie starých kožných buniek, pričom okolité zdravé tkanivo zostáva nezmenené. Práve v nich začínajú procesy aktívnej produkcie kolagénu a elastínu - tieto látky sú potrebné na obnovenie poškodenia. Obnovená pokožka je absolútne zdravá a plne funkčná.
V závislosti od toho, ktorá oblasť tváre vyžaduje omladenie laserom, lekár zvolí optimálnu teplotu ošetrenia, ktorá eliminuje tvorbu popálenín.
Laserové omladenie tváre nie je traumatický zákrok, nevyžaduje si celkovú anestéziu a neznamená dlhú rehabilitáciu pacienta na klinike.
Indikácie a kontraindikácie pre laserový lifting
Laserové omladenie tváre je unikátna kozmetická procedúra, ktorá pôsobí komplexne a rieši niekoľko problémov naraz. Preto má veľa indikácií - na modernej klinike lekári odporúčajú absolvovať kurz niekoľkých sedení, ak máte:
- vrásky v akejkoľvek oblasti tváre– tvárové, s vekom súvisiace, hlboké záhyby;
- znížená elasticita pokožky– ptóza (pokles očných viečok), tvorba lalokov, „plávajúci" ovál tváre;
- vonkajšie defekty na koži– jazvy, stopy po akné a mechanické odstránenie veľkého akné, strií;
- zmeny v pleti- výskyt žltých škvŕn na koži, šedý odtieň, úplná absencia prirodzeného sčervenania;
- nadmerná mastnota epidermis– sprevádzané rozšírenými pórmi, častým výskytom akné a mastným leskom;
- opuchy a vačky, tmavé kruhy pod očami;
- rosacea– cievne prejavy na epiderme, ako sú „siete", „hviezdy".
Hoci sa omladenie tváre laserom považuje za bezpečný zákrok, niektorékontraindikáciena jeho vykonanie sú:
- obdobie tehotenstva a dojčenia;
- onkologické patológie bez ohľadu na lokalizáciu malígneho novotvaru;
- diabetes mellitus akéhokoľvek typu;
- nesprávna funkčnosť štítnej žľazy s nadmernou alebo nedostatočnou syntézou hormónov;
- mentálne poruchy;
- neurologické ochorenia, ako je epilepsia (sprevádzaná konvulzívnym syndrómom);
- predispozícia k tvorbe keloidných jaziev;
- psoriáza, ekzém, herpes so znakmi na tvári.
Existuje aj množstvo podmienených obmedzení - exacerbácia chronických vnútorných patológií, zvýšená telesná teplota, menštruácia, poškodenie kože v oblastiach predpokladaného vystavenia laserovým lúčom: je potrebné počkať, kým sa obnoví celkový zdravotný stav.
Výhody a nevýhody laserového omladenia pleti
Uvedený postup je jedným z najpopulárnejších a nie je prekvapujúce - má príliš veľa výhod, ktoré lekár vyslovuje už na úvodnej konzultácii:
- pod vplyvom laserových lúčov sa aktivujú prirodzené biologické procesy v bunkách dermis - regenerácia, metabolizmus, produkcia kolagénu a elastínu;
- postup je možné vykonať pre akýkoľvek typ pleti, bez ohľadu na závažnosť zmien súvisiacich s vekom a existujúce dermatologické problémy (zo zoznamu kontraindikácií existujú ojedinelé výnimky);
- pravdepodobnosť tvorby jaziev sa zníži na nulu a zvýši sa iba vtedy, ak počas rehabilitačného obdobia ignorujete odporúčania špecialistov týkajúce sa starostlivosti o pleť;
- alergické reakcie a infekčné komplikácie sú vylúčené, hoci sú vlastné chirurgickým zákrokom a injekčným technikám;
- nedostatok úplného rehabilitačného obdobia - za pár dní sa pokožka obnoví, užívanie liekov sa nevyžaduje;
- vedľajšie účinky sú malé, rýchlo miznú a patria do kategórie normálnej reakcie tela na agresívny vplyv.
Laserové omladenie pleti má aj niektoré „nevýhody":
- na dosiahnutie výrazného účinku budete musieť absolvovať kurz niekoľkých sedení;
- výsledky trvajú kratšiu dobu v porovnaní s injekciami krásy a chirurgickými zákrokmi;
- musia byť splnené požiadavky na prípravné obdobie.
Len tri nevýhody dokonale kompenzujú výhody laserového omladenia tváre!
Druhy laserovej rejuvenizácie
Uvažovaný postup možno vykonať rôznymi metódami - každá z nich je bezpečná a vysoko účinná. Počas konzultácie lekár povie pacientovi o každom type laserového omladenia tváre, výber sa uskutoční s prihliadnutím na individuálne parametre - vek, počiatočný stav pokožky, prítomnosť vnútorných patológií a dermatologických ochorení, závažnosť veku -súvisiace zmeny.
Ablatívne metódy
Vykonáva sa plnými alebo zlomkovými laserovými lúčmi. Počas práce lekár úplne vyčistí povrchovú vrstvu epidermis od „starých" buniek alebo ich poškodí v malej hĺbke. Obnova kože nastáva v dôsledku aktívnej produkcie kolagénu, elastínu a bunkového delenia zdravých tkanív, ktoré obklopujú miesta vystavenia lúču. Nová pokožka je pevná, elastická a má rovnomerný tón.
Ablatívne metódy trvalo poškodzujú epidermis, takže obdobie ich zotavenia bude o niečo dlhšie ako iné.
Frakčný
Laserový lúč sa cez špeciálnu sieťku rozptýli na mikrolúče – poškodenie epidermy postihuje len 20 – 25 % plochy, zvyšné bunky ostávajú nezmenené a plne funkčné. Takýto cielený účinok podporuje odparovanie tekutiny z buniek a rýchlu obnovu regeneračných procesov. Nedotknuté bunky začnú vo veľkých množstvách produkovať kolagén a elastín – to je nevyhnutné na hojenie spôsobeného poškodenia.
Keďže frakčný typ laserového omladenia tváre zahŕňa len čiastočné poškodenie epidermy, zotavenie trvá len niekoľko dní.
Laserová biorevitalizácia
Ide o kombináciu dvoch techník – poškodenie buniek na stimuláciu biologických procesov a zavedenie kyseliny hyalurónovej do vrstiev dermis. Zariadenie vydáva krátke impulzy a mnohokrát ich opakuje - to umožňuje „rozbiť" mŕtve bunky. Súčasne laser dodáva vybraný liek do požadovanej hĺbky - tento parameter nastavuje lekár.
Laserová biorevitalizácia je vhodná najmä pri výrazných známkach starnutia na tvári – hlboké vrásky, záhyby a záhyby. Má kumulatívny účinok a predĺžený účinok - zlepšenie vzhľadu bude zaznamenané ešte 2-3 mesiace po ukončení procedúry.
Plný lúč
Koža je vystavená plnému lúču, čo vedie k poškodeniu celej epidermis. Táto metóda je ideálna pre tých, ktorí majú množstvo kozmetických a dermatologických problémov. V skutočnosti sa po tomto type laserového omladenia povrchová vrstva tváre obnoví o 100%. To je to, čo kozmetológovia predpisujú pacientom, ktorí sa chcú zbaviť jaziev, jaziev a znamienok po akné.
Má dlhú rekonvalescenciu - nie je potrebná hospitalizácia, ale stojí za to vziať si 7-10 dní voľna na odpočinok, vykonávať procedúry starostlivosti o pleť a nestarať sa o svoj vlastný vzhľad počas rehabilitačného obdobia.
Neablatívna metóda
Funguje skvele na ochabnutú pokožku, hlboké záhyby/vrásky a nadmernú pigmentáciu. Umožňuje vám ošetriť veľkú plochu pokožky naraz v jednom postupe - napríklad všetky oblasti tváre. Výhodou neablatívnej metódy je, že sú poškodené hlboké vrstvy dermis, epidermis zostáva nezmenená.
Tento typ laserového omladenia tváre má aj príjemný „vedľajší efekt" – okrem omladenia je minimálne viditeľné odstránenie stareckých škvŕn, zúženie pórov a stopy po akné.
Povrch
Ide o najbezbolestnejšiu a najbezpečnejšiu metódu daného zákroku – laserovým lúčom sú počas neho vystavené len povrchové bunky, dokonca aj bazálna membrána zostáva neporušená. Táto technika dokonale rieši problém počiatočných štádií starnutia, koriguje tón tváre a odstraňuje nerovnomernú úľavu.
Charakteristickým rysom je, že zotavenie trvá iba 3 dni a dosiahnuté výsledky trvajú 6-12 mesiacov.
Medián
Odporúča sa pre tých pacientov, ktorí už majú vrásky, vrátane stareckých škvŕn, stareckých škvŕn a mierne ochabnutej kože. Patrí do kategórie laserových peelingov, lúče pôsobia do hĺbky maximálne 1, 3 mm.
Procedúra sa vykonáva pomocou anestetických gélov, po ktorých môže pacient pociťovať nepohodlie a dokonca aj miernu bolesť počas ďalších 24 hodín. Rehabilitácia trvá najmenej 5 dní.
Hlboký
Laserový lúč poškodzuje všetky vrstvy epidermis, vrátane papilárnej vrstvy. Procedúra na hlboké omladenie laserom je bolestivá, ale iba ona môže vyriešiť problém výrazných zmien súvisiacich s vekom. Kozmetológovia odporúčajú túto techniku pacientom vo veku 50 rokov a starším.
Rehabilitácia trvá do 2 týždňov, ale ak budete počas tohto obdobia dodržiavať všetky predpisy lekára, dosiahnuté výsledky vydržia 4 roky (priemer).
Ako sa pripraviť na omladenie pleti laserom?
V rámci prípravnej fázy prebieha úvodná konzultácia s odborníkom. Počas nej lekár vyšetrí pokožku tváre, posúdi jej stav, identifikuje problémy, vylúči alebo potvrdí prítomnosť kontraindikácií. Kozmetológ okamžite rozhodne o výbere metódy omladzovania laserom a počte sedení na kurz. Ďalej sa pacientovi poskytnú odporúčania na prípravu na procedúru - začína 14 dní pred plánovaným dátumom. Čo je dôležité urobiť:
- nevystavujte svoju tvár ultrafialovým (slnečným) lúčom, nenavštevujte solárium;
- odmietnuť vykonávať akékoľvek kozmetické procedúry, ktoré sú spojené s poruchami/poškodením kože - peelingy, čistenie tváre;
- Prestaňte užívať niektoré lieky (fluorochinolóny, diuretiká, sulfónamidy, nesteroidné protizápalové lieky) až po konzultácii s lekárom.
3 dni pred plánovaným termínom laserového omladenia tváre je potrebné prestať piť alkoholické nápoje, je vhodné prestať fajčiť (prípadne radikálne znížiť počet cigariet), nezaraďovať do jedálnička potraviny z kategórie alergénov (jahody, čokoláda, maliny, citrusové plody, morské plody).
Laserová omladzovacia procedúra
Samotný zákrok začína kontrolným vyšetrením tváre – lekár sa musí uistiť, že na povrchu pokožky nie sú zápaly, škrabance, svieže opálenie. Potom sa laserové omladenie vykonáva v etapách:
- Čistenie tváre od zvyškov dekoratívnej kozmetiky, prachu a nečistôt– vykonávané s použitím profesionálnych tonikov a pleťových vôd, ktoré neobsahujú alkohol.
- Dezinfekcia pokožky– tvár je ošetrená antiseptickým roztokom, ktorý zabraňuje prenikaniu infekčných agens do epidermis.
- Anestézia– nerobí sa pri každom type zákroku, ale na žiadosť pacienta je potrebné aplikovať anestetický gél. Potom lekár čaká 15-20 minút - tento čas stačí na to, aby sa prejavili analgetické vlastnosti aplikovaného produktu.
- Samotné laserové ošetrenie pleti. Pacient môže pociťovať teplo, mierne brnenie alebo pálenie. Uistite sa, že na svoju tvár nasmerujete prúd studeného vzduchu - to zmierňuje stav a znižuje intenzitu nepríjemných pocitov.
- Aplikácia upokojujúcej masky- zmierňuje zápal, pomáha rýchlo odstrániť opuch, začervenanie a znižuje intenzitu svrbenia.
Ihneď po ukončení sedenia môže pacient opustiť kliniku, keď predtým dostal odporúčania od lekára týkajúce sa obdobia zotavenia.
Laserové omladenie tváre: fotografie pred a po
Zotavenie po procedúre
Trvanie obdobia zotavenia závisí od toho, aký typ laserového omladenia tváre bol použitý. Minimálne obdobie je 2-3 dni, ale častejšie rehabilitácia vyžaduje 5-10 dní. Bez ohľadu na to, aká technika bola použitá, počas prvých 24 hodín po sedení je prísne zakázané dotýkať sa tváre rukami alebo si dokonca umývať tvár. V nasledujúcich 3 dňoch zotavenia:
- Je prísne zakázané vykonávať termálne procedúry - návšteva kúpeľov, sauny alebo horúcich kúpeľov by sa mala odložiť;
- Na umývanie nemôžete použiť vodu z vodovodu - má vysoký obsah chlóru, čo vedie k popáleninám a podráždeniu;
- nemusíte byť dlho vonku - ultrafialové lúče (prenikajú aj cez husté mraky) vyvolajú silnú pigmentáciu;
- Na čistenie nepoužívajte kozmetiku s obsahom etanolu a pri umývaní používajte handričku alebo peeling (aj mäkké, jemné);
- Ošetrite svoju tvár hydratačným krémom 2-3 krát denne;
- Prípravky s obsahom panthenolu aplikujte na pokožku raz denne.
Do 2 mesiacov po predmetnom zákroku je chemický peeling prísne zakázaný! A aj v zamračenom počasí si budete musieť na tvár natrieť opaľovací krém s vysokým indexom SPF.
Nemôžete násilne odstrániť chrasty alebo poškriabať tvár - to môže spôsobiť tvorbu jaziev, ktoré sa dajú odstrániť iba chirurgicky.
Možné komplikácie a následky
Ihneď po relácii pokožka tváre sčervenie, veľmi svrbí a dochádza k pocitu pálenia - to je normálna reakcia na poškodenie epidermy a hlbších vrstiev dermy. Ak sú nepríjemné pocity závažné, mali by ste užívať antihistaminické tablety, ktorých výber odporučí kozmetológ. Na 2. deň po laserovom omladení tváre začína aktívny peeling. Uvedené účinky sú normou, nie je potrebné podnikať žiadne opatrenia, stačí prísne dodržiavať rehabilitačné odporúčania dané odborníkom.
Ak je na pokožke tváre:
- vyrážky sa objavili vo forme malých pupienkov;
- existujú príznaky zápalu;
- začali sa vytvárať jazvy,
potom by ste sa mali obrátiť na kliniku na konzultáciu. Najčastejšie sa to stane, ak samotný pacient nedodržal pravidlá obdobia zotavenia.
Názory na omladenie laserom
Naši pacienti zanechávajú iba pozitívne recenzie o akomkoľvek type laserového omladenia tváre. Je to dané nielen vlastnosťami a možnosťami zákroku, ale aj vysokou profesionalitou pracujúcich lekárov. Majú dostatočné znalosti a skúsenosti, pracujú na moderných certifikovaných zariadeniach a prísne dodržiavajú medzinárodné protokoly na vedenie sedení.
FAQ
Akékoľvek otázky týkajúce sa postupu je možné položiť kozmetológovi počas úvodnej konzultácie. Ale keďže väčšina z nich je štandardná, nižšie sú odpovede na tie najpopulárnejšie.
Kto môže podstúpiť laserové omladenie pleti?
Muži a ženy vo veku 18 rokov a starší. Je dôležité, aby nemali podmienky, ktoré sú zahrnuté v zozname kontraindikácií. Laserové omladenie pokožky tváre je vynikajúcou alternatívou chirurgického zákroku.
Aký účinok má postup okrem omladenia?
Laserový lúč dokáže odstrániť jazvy, tetovanie, stopy po akné a akné. Dochádza k celkovému zlepšeniu pleti – zastavia sa zápalové procesy, zníži sa tvorba mazových sekrétov, zúžia sa póry.
Ako dlho trvá jedno sedenie na omladenie tváre laserom?
Jedna procedúra trvá 30-60 minút. Ak lekár používa lokálne anestetiká, trvanie sedenia sa zvyšuje o 15-20 minút (trvanie gélu).
Kedy sa objavia prvé výsledky?
Ihneď po rehabilitácii dochádza k premene pokožky tváre. Stáva sa hladká, bez pigmentových škvŕn, tónovaná, elastická, drobné vrásky sú vyhladené.
Je možné kombinovať laserové omladenie tváre s inými procedúrami?
Áno, ale v obmedzenom rozsahu a len po konzultácii s kozmetológom! Po absolvovaní kurzu sú povolené injekčné plnivá a botuloterapia.
Koľko procedúr je potrebných?
Zvyčajne sa odporúča absolvovať kúru 2-5 sedení s prestávkou 2-4 týždne.
V profesionálnej ambulancii sú špecialisti pripravení poskytnúť komplexnú službu laserového omladenia tváre - od vstupnej konzultácie až po sledovanie stavu pokožky počas rehabilitačného obdobia. Špecialisti pracujú iba s profesionálnym vybavením, postup sa vykonáva v prísnom súlade s existujúcimi protokolmi, čo znižuje riziko vedľajších účinkov a komplikácií na nulu.